Przyjście na świat dziecka najczęściej wspominane jest przez rodziców, jako najpiękniejsza chwila w ich życiu. Są jednak sytuacje, w których poród okazuje się być koszmarem dla rodzącej kobiety lub dla osób, które jej towarzyszyły w trakcie porodu.
Trauma określana jest w psychologii, jako trwała zmiana w psychice, która jest reakcją na zagrażające życiu lub zdrowiu zdarzenie. Poród jest specyficzną sytuacją, w której mogą pojawić się komplikacje. Jego przebieg najczęściej jest niepewny, a jeśli jest to pierwszy poród rodzącej, wówczas następuje konfrontacja oczekiwań pacjentki z rzeczywistością. Każda kobieta ma inny próg bólu, inne wyobrażenie na temat siebie w tej sytuacji i inną wrażliwość na bodźce sensoryczne. Nawet jeśli poród jest niepowikłany i przebiega bez komplikacji, w psychice kobiety może pozostać uraz. Bezpośrednie zagrożenie życia dziecka lub własne mogą zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się traumy poporodowej. Nie ma wyszczególnionej osobnej jednostki chorobowej związanej z traumą po porodzie. Poród może być jednak sytuacją, po której u pacjenta wystąpi tak zwane Zaburzenie Stresowe Pourazowe i wtedy może on uzyskać pomoc terapeutyczną i farmakologiczną taką, jak inni pacjenci z tym zaburzeniem np. weterani wojenni lub świadkowie wypadków drogowych.
Zgodnie z obowiązująca klasyfikacją DSM – 5 o Zaburzeniu Stresowym Pourazowym mówimy w sytuacji, w której spełnione są poniższe kryteria:
W diagnozie ważny jest także moment pojawienia się objawów oraz długość ich trwania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc, mówimy o Zaburzeniu Stresowym Pourazowy, jeśli krócej niż miesiąc wtedy mamy do czynienia z Ostrym Zaburzeniem Stresowym. Co ciekawe, samo Zaburzenie Stresowe Pourazowe może pojawić się z opóźnieniem, to znaczy nawet do 6 miesięcy po sytuacji traumatycznej. Kobieta może po porodzie cieszyć się z macierzyństwa i rozpoznawać u siebie wtedy pojedyncze objawy np. problemy ze snem lub lęk przed współżyciem i nie wiązać tego z traumą. Istnieje spore ryzyko, że uzna w takiej sytuacji pewne objawy za fizjologiczne następstwo samego porodu, a nie traumy.
W zachowaniu osób z traumą można zaobserwować silne pobudzenie, które jest charakterystycznym objawem. Pacjenci są w stanie stałej gotowości, ciągle zdenerwowani, przygotowani na ponowne uczestniczenie w zdarzeniu, które było dla nich traumatyczne, mimo że z racjonalnych powodów wiemy, że ono się nie zdarzy np. pacjentka obawia się porodu, choć nie jest już w ciąży. U kobiet z traumą poporodową może wiązać się to także z lękiem przed współżyciem z partnerem (którego konsekwencją jest ciąża), lękiem przed badaniem ginekologicznym (które wykonywane jest kilkukrotnie podczas porodu) i stanowczą deklaracją co do tworzenia rodziny tylko z jednym dzieckiem (nigdy więcej żadnych porodów). Przekonania i emocje w tym przypadku utrzymują się długo, a ich intensywność nie maleje. Jeśli kiedyś zdarzyło nam się rozmawiać z kobietą, chwile po porodzie, możemy mieć wrażenie, że podobne przemyślenia dotyczyły większości pacjentek. W sytuacji traumy poporodowej te objawy utrzymują się stale i dochodzą do nich kolejne, związane z sytuacją porodu.
Gdy mówimy o traumie po porodzie warto wspomnieć o tym, że również świadkowie porodu (nie sama pacjentka) mogą doświadczyć jej, ponieważ także byli pod wpływem ekspozycji na silny stresor. Traumę poporodową mogą mieć także mężczyźni towarzyszący swoim partnerkom, koleżanki, siostry, matki, wszystkie inne osoby, dla których poród stał się wydarzeniem traumatycznym. U nich wystąpią podobne objawy i w ich zachowaniu charakterystyczne będzie ponowne odtwarzanie swojej roli podczas porodu rodzącej.
W temacie traumy po porodzie warto pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze każda kobieta może doświadczyć traumy poporodowej i jeśli widzimy u siebie lub bliskich nas kobiet charakterystyczne objawy – sięgnijmy po pomoc specjalisty (psycholog, psychiatra). Po drugie nie bagatelizujmy opowieści o bólu i cierpieniu rodzącej. Dla każdego sytuacja porodu może okazać się trudna, nawet jeśli poród zakończył się przyjściem na świat zdrowego dziecka.
Istnieje kilka metod terapeutycznych, charakteryzujących się wysoką skutecznością w leczeniu traumy. Ja w swoim gabinecie korzystam z dwóch metod terapeutycznych w pracy z traumą po porodzie : EMDR oraz narracyjne podejście do pracy z traumą.
Jestem inicjatorem akcji na Facebooku #traumapoporodowa, która ma na celu poszerzenie świadomości społecznej na temat traumy po porodzie. W każdy czwartek zamieszczam na swojej stronie facebookowej post na ten temat.